Kuvaus
Puuvillamekko Lootuksen kukilla
Monikäyttöinen mekko niin arkeen kuin juhlaan. Mekossa on O-mallinen pääntie, sivusaumoissa taskut, pudotetut hihat ja irrotettava vyö, joka on valmistettu samasta kankaasta.
Irrotettava vyö tuo mekkoon vaihtelevuutta. Solmimalla vyön taakse, mekon ilmeestä tulee juhlavampi. Rennomman ja arkisemman ilmeen taas saat solmimalla vyön eteen. Vyön lenkit kääntyvät siten, että saat vyön solmittua vyötärölle juuri sinulle sopivaan kohtaan. Halutessasi voit ottaa vyön myös kokonaan irti.
Kuviollisessa puuvillakankaassa on itämaista henkeä, jolle lila pohjaväri ja pinkit lootuksen kukat antavat persoonallisuutta. Lootuksen kukka symboloi erityisesti itämaisissa kulttuureissa puhtautta ja uudestisyntymistä. Sen voimakkain symboliikka kumpuaa kyvystä kasvaa mutaisessa vedessä puhtaana ja kauniina, mikä edustaa ihmisen kykyä nousta vaikeuksien ja maallisten kiintymysten yläpuolelle.
Viimeiset koot S ja M mitat
Koko S: rinnan ympärys 104 cm, lantion ympärys 114 cm ja mekon etupituus olalta helmaan 97 cm. Hihan pituus pääntieltä ranteeseen (pudotettu hihamalli) 67 cm
Koko M: rinnan ympärys 110 cm, lantion ympärys 120 cm ja mekon etupituus olalta helmaan 98 cm. Hihan pituus pääntieltä ranteeseen (pudotettu hihamalli) 68 cm.
Materiaali
Mekkojen materiaali on pehmeää 100% puuvilla Ökö-tex 100 -laatua, joka on valmistettu vastuullisesti Euroopassa.
Toimitus
Toimitusaika myymälässä valmiina olevilla tuotteillamme on 2-3 arkipäivää.
Kotimaisuus ja vastuullisuus
Mallistomme vaatteet suunnitellaan ja ommellaan vastuullisena lähituotantona Suomessa, Turussa. Koko meidän mallistollemme on myönnetty Avainlippu- ja Design from Finland -merkit. Tutustu vastuullisuuteemme laajemmin tästä.
Vaatteemme ovat ajattomia, kestäviä ja monikäyttöisiä. Erilaisten asusteiden kanssa yksi ja sama vaate taipuu moneen eri tilanteeseen. Lisäksi vaatteiden laatu ja kestävyys ovat meille tärkeitä: vaatteemme on valmistettu laadukkaista luonnonmateriaaleista, jotka kestävät vuodesta toiseen.

